Zväzarm proti odzbrojovaniu bezúhonných občanov EÚ (tlačová správa)

Bratislava, Brusel.  6. 7. 2016. Občianske združenie Zväz pre spoluprácu s armádou (ďalej len „Zväzarm“) sa pripája k protestným stanoviskám voči prijatiu novely smernice 91/477/EHS o kontrole získavania a vlastnenia zbraní, prijatej dňa 10. 6. 2016 Radou Európskej únie.

V prvom rade spochybňujeme avizovaný účel prijatia tejto novely, ktorý má súvisieť s prevenciou teroristických útokov na území krajín EÚ. Predpoklad, že obmedzovaním legálneho vlastníctva zbraní sa podarí znížiť riziko útokov, považujeme za absurdný. Znamenalo by to prijať tézu, že teroristi pred svojimi aktivitami absolvujú vyšetrenia zdravotného stavu, požiadajú o vydanie zbrojného preukazu a počkajú na nákupné povolenie automatických zbraní, prípadne výbušnín, ku ktorým sa náročnou byrokratickou cestou nemusia dostať ani profesionáli z bezpečnostného sektora. To je neprijateľné!

terrorists-and-gun-control

Zväzarm za zbrojnicu teroristov považuje predovšetkým čierny trh. A práve ten sa rozrastá nielen vďaka nesprávne zvolenej zahraničnej politike krajín EÚ voči konfliktom v Lýbii, v Sýrii či na Ukrajine, ale vodu na mlyn mu dodáva aj legislatíva podobná nedávno prijatej novely. Ak si totiž občan z dôvodu opodstatnených obáv o bezpečnosť svojej rodiny nebude môcť zadovážiť zbraň legálnou cestou, stáva sa potencionálnym klientom nelegálnych priekupníkov. „Kto chce psa zbiť, palicu si nájde,“ znie prastaré ľudové porekadlo a jeho odkaz by mali opätovne zvážiť politické špičky EÚ. A prijať nové rozhodnutia, ovplyvnené viac hlasmi profesionálov z oblasti bezpečnosti, než optikou ideológií či naivných predstáv o schopnosti ochrany obyvateľstva výhradne pomocou represívnych zložiek štátu.

Naše občianske združenie sa preto v zmysle svojich stanov plánuje intenzívne zasadzovať o celospoločenskú diskusiu na tému liberalizácie vlastníctva zbraní nielen na území SR, ale z pohľadu bezpečnosti v rámci všetkých krajín Schengenského priestoru. Sme presvedčení, že väčšie zastúpenie ozbrojených civilistov s absolvovanou brannou výchovou môže v budúcnosti minimalizovať obete teroristických činov a tým zároveň prispieť k demotivácii ich aktérov.

Za týmto účelom sme pripravení zapojiť sa do širšej koalície branno – bezpečnostných organizácií či streleckých klubov a združení, ak vznikne, prípadne ju iniciovať.

Pozn. redakcie: Pre čitateľov dávame do pozornosti aj otvorený list združenia Legis Telum, adresovaný ministrovi vnútra SR, ktorý vám bližšie priblíži následky prijatia spomínanej novely. Link: http://www.legistelum.sk/images/media/eu-peticia/otvoreny%20list%20lt%20mvsr.pdf