Mladíkom, čo cvičia v maskáčoch po lesoch, by odborník naordinoval Zväzarm

Silové zložky štátu by mali čím skôr podchytiť mladíkov z neoficiálnej skupiny Slovenskí branci (SB), ktorých nechcene zviditeľnil ich bývalý člen Martin Keprta, bojujúci u proruských separatistov na Ukrajine. Je o tom presvedčený Radovan Bránik z Prijímacieho, informačného a podporného centra RISC (Reception, Information and Support Centre). Podľa neho by mali pre takých ľudí zriadiť novodobý Zväzarm.

Slovenskí branci (SB) v maskáčoch a kanadách so zbraňami (so zaliatymi hlavňami) prechádzajú hlboko v lesoch branným (alebo skôr bojovým) výcvikom. „Ak tu máme skupiny stoviek militantne orientovaných mladých mužov, tak potierať ich, alebo sa tváriť, že neexistujú, je najhoršia vec, ktorú môžem spraviť,“ vraví odborník na pomoc ľuďom v krízových situáciách.

Podľa Bránika totiž môžu mnohí skončiť ako skutoční bojovníci, napríklad v konflikte na Ukrajine. Taký bol aj osud bývalého člena SB Martina Keprtu.

Zaspali sme dobu

„Ja som presvedčený, že sme zaspali dobu, pretože pred niekoľkými rokmi, kedy aj SIS, aj vojenské spravodajské služby museli už mať informácie o tom, že tu takéto tendencie vznikajú, bolo treba namodelovať niečo, čo za komunizmu reprezentoval Zväz pre spoluprácu s armádou – ten tzv. Zväzarm,“ myslí si Bránik.

Upozorňuje, že nehovorí o ideológii, ktorú by bolo treba týmto ľuďom prezentovať, ale minimálne po inštruktorskej a základnej organizačnej báze ich viesť a metodicky usmerňovať tak, aby „neuleteli do mimodemokratického priestoru“.

Civilná tajná služba ubezpečuje, že venuje pozornosť všetkým formám a druhom extrémizmu – politickému, náboženskému, ľavicovému aj pravicovému. Otvorene však nehovorí, ktoré konkrétne zoskupenia monitoruje. „Slovenská informačná služba sa k podrobnostiam nemôže verejne vyjadrovať, pretože by tým porušila platnú legislatívu,“ poznamenal hovorca SIS Branislav Zvara.

Skupín, ktoré združujú mladých na výcvik a neraz majú aj ideologické pozadie, je po Slovensku viac, odhadom by pod ne mohlo spadať niekoľko stoviek ľudí. „V posledných rokoch nastala kvantitatívna zmena v činnostiach neformálnych subjektov smerom k snahám o rozširovanie svojej členskej základne s aktivitami na úseku branno-výcvikových táborov. Vznikajú nové skupiny nacionálne orientovaných zoskupení, ktoré sa snažia prilákať nových nadšencov pre svoju podporu,“ potvrdzuje aj polícia, ktorej stanovisko poskytol hovorca Prezídia PZ SR Michal Slivka.

Zatiaľ všetko po starom

K Bránikovej myšlienke o novodobom „Zväzarme“ zatiaľ neurobili krok ani Slovenskí branci, ani silové zložky štátu. „Nekontaktovali sme ich, lebo sme boli odjakživa osočovaní z nepravdivých lží. Že sme extrémisti.

My sme sa k takýmto hodnotám v poslednej dobe nehlásili a nechceme takto postupovať. Sme apolitická organizácia,“ vyhlásil Švrček s tým, že ak by bola možnosť, tak by veľmi radi spolupracovali aj so štátnymi zložkami, ako je armádou a podobne. Najprv však „chcú očistiť svoje meno“.

Obrana spolupracuje len s registrovanými

Ministerstvo obrany spolupracuje s občianskymi združeniami na základe uzavretých dohôd o spolupráci. „Takéto organizácie však musia byť riadne registrované na Ministerstve vnútra SR,“ poznamenala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková. A to by bola prekážka v prípade Slovenských brancov, ktorí registrovaní nie sú. Ani nad tým teraz neuvažujú, aj v tomto prípade hovorí Švrček, že si najprv chcú očistiť meno.

„Len“ výcvik pre krízové situácie

Slovenskí branci svoj výcvik obhajujú ako prípravu mladých na krízové situácie. Odmietajú, že by sa mohli zmeniť na polomilitantú organizáciu. „Pokiaľ ja budem predsedom, tak vylučujem túto možnosť,“ dušuje sa Švrček.

V lesoch podľa jeho slov cvičia len s expanznými zbraňami, ktoré sú nefunkčné a dostupné každému dospelému. Naostro strieľajú na strelnici pod dohľadom inštruktorov s požičanými zbraňami. Vraj sa nestretávajú s tým, že by sa ich ľudia vonku báli.

Vraj sa ich výcvik zlepšuje, lebo majú stále kvalitnejších inštruktorov. „Na Slovensku je veľa firiem, ktoré poskytujú za peniaze výcviky tohto zamerania, či už sú to strelecké kurzy, kurzy bojového umenia, kurzy prežitia, vojenskej taktiky a tak ďalej,“ opisuje predseda SB. Radia im aj bývalí príslušníci armády či polície.

SB tvrdia, že na Ukrajinu by bojovať nešli

Slovenskí branci sa podľa predsedu necvičia na to, aby boli pripravení zasiahnuť aj do konfliktov na území iných štátov. „Hlásime sa ako branná organizácia Slovenska. Nevidím vôbec žiadny dôvod, prečo by sme sa mali zapájať, alebo vyjadrovať ku konfliktom v inej krajine,“ povedal Švrček.

Separatisti z východnej Ukrajiny ich vraj nikdy nekontaktovali, aby tam prišli bojovať. „My nijakým spôsobom nekomunikujeme s týmito zložkami. Nemáme na tom ani záujem. My sme ideovo úplne inde, zameranie organizácie je úplne inde. Pripravujeme sa ochranu našej vlasti – Slovenska“. Vylúčil, že by tam niekto z SB išiel bojovať, o prítomnosti Keprtu u separatistov sa dozvedeli z médií.

Prevzaté z: http://www.aktuality.sk/clanok/271180/mladikom-co-cvicia-v-maskacoch-po-lesoch-by-odbornik-naordinoval-zvazarm/ (krátené-pozn.)

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *