Zväzarm mal svoj význam

Dátum založenia Zväzarmu v Ilave je 1. október 1951. Organizácia slúžila na predvojenskú prípravu mládeže z Ilavy a širokého okolia. Počas svojej takmer štyridsaťročnej existencie sa vo vedení alebo výbore vystriedalo veľa občanov Ilavy.

Organizácia sa zameriavala počas svojej existencie na tieto druhy zväzarmovskej činnosti: Automotoklub, Rádio klub, Športovo-strelecký klub a Klub leteckých modelárov.

Automotoklub sa zameriaval na školenie a prípravu vodičov (brancov) motorových vozidiel, školenie vodičov motorových vozidiel amatérov a profesionálov. Mnohí z nich dodnes úspešne vykonávajú svoju profesiu.

Rádioklub bol zameraný na školenie radistov brancov a radistov amatérov. Amatéri sa zameriavali hlavne na budovanie vlastnej stanice, z ktorej bolo možné nadväzovať spojenie s rádiostanicami z celého sveta. Najviac spojení dosiahli MUDr. Václav Kreutz, Ladislav Pagáč, Anton Prekop, Marián Haas, Jaroslav Živčic a mnoho ďalších úspešných rádioamatérov. Pre radistov brancov to bola zasa povinná príprava na Základnú vojenskú službu.

Športovo – strelecký klub začal svoju činnosť v priestoroch bývalej tehelne a súťažne na strelnici v Dubnici nad Váhom. V roku 1973 sa začala v Ilave, v lokalite Porubskej doliny, výstavba športovej strelnice. Bola postavená budova s kuchyňou, zasadačkou, kanceláriou a sociálnym zariadením. Stavba sa budovala v akcii „Z“, t. j. svojpomocne. Do užívania bola odovzdaná v júni 1975. Na výstavbe sa podieľali branci, členovia ilavského zväzarmu, potrestaní z Ústavu nápravnej výchovy v Ilave a občania Ilavy. Po dokončení slúžila športovej verejnosti z Ilavy a širokého okolia.

Od roku 1968 do roku 1974 súťažilo družstvo ilavských strelcov v Slovenskej streleckej lige. Súťažilo sa na strelnici v Dubnici nad Váhom. Medzi najúspešnejších ilavských strelcov patrili Rudolf Rajec, Viliam Jakubec, Jozef Burdej, Ján Hajas, Miroslav Hajas, Miroslav Žmolík, Gabriel Vanko a Katarína Hajasová.

Mladí začínajúci strelci pod vedením Ladislava Habánka úspešne súťažili v okresných súťažiach Považskobystrického okresu. Strieľalo sa z malokalibrovej pušky, malokalibrovej pištole a vzduchových zbraní.

Športový strelecký klub Ilava organizoval pravidelne verejné súťaže na ilavskej strelnici v spolupráci s členmi Poľovníckeho združenia Borokové a Hasičským zborom mesta Ilava.

Každoročne sa konali branné a športové hry zamestnancov Mestského úradu v Ilave a obecných úradov z ilavského regiónu. Zabezpečovali sa športové dni pre deti a rôzne kultúrne a spoločenské akcie pre zamestnancov prevádzok a závodov z Ilavy a okolia.

Pravidelnou súťažou sa stala Dorastenecká súťaž brannej zdatnosti pre dorasteneckú mládež z okresu Považská Bystrica. Ilavu v týchto pretekoch úspešne reprezentovali Peter Čurík, Róbert Rajec, Richard Šlesarik, Richard Šebo, Jozef Filip, Marián Šlesarik a ďalší.

Klub leteckých modelárov pracoval pod vedením skúseného modelára Jozefa Municha a bratov Váňovcov. Skupina nadšencov sa špecializovala na stavbu modelov v kategórii tzv. upútaných modelov značky „Combat“. Klub bol v auguste 1985 poverený usporiadaním majstrovstiev Slovenska v upútaných modelov, ktorých sa zúčastnil a svoje majstrovstvo predviedol majster sveta Jozef Gabriš.

V rámci Zväzarmu v Ilave úspešné pracoval krúžok turistov, ktorý organizoval pravidelne turistické pochody Strážovskou hornatinou a okolitými kopcami a dolinami. Turisti sa aktívne zúčastňovali pochodov na celom Slovensku.

Udalosti v roku 1989 spôsobili že v roku 1990 došlo k odpredaju strelnice vtedajšími predstaviteľmi mesta Útvaru zboru nápravnej výchovy Ilava. Táto skutočnosť prispela k tomu, že činnosť Zväzarmovskej organizácie zanikla. (OM)

Prevzaté z: http://nasapovazska.sme.sk/c/4321130/zvazarm-mal-svoj-vyznam.html#ixzz47sULUTA1 (krátené-pozn.)

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *